Jeśli dziecko z emocjami, których nie umie przeżyć, zostaje za karę samo, jako dorosła osoba będzie chodzić podobnymi ścieżkami. Karania siebie, izolowania się, nieujawniania uczuć. Lub ujawniania ich bardzo gwałtownie, gdy już nie da się ich dalej ściskać i zamykać na klucz.
Jeśli emocje kojarzą się z karą i opuszczeniem, to już lepiej nie wiedzieć, że się boję. Wziąć nospę, napić się melisy, obejrzeć coś w internecie, w końcu samo może przejdzie.
Lepiej nie wiedzieć, że coś mnie złości. Lepiej popatrzeć na zieleń, wziąć tabletkę na ból głowy, która łupie już od rana, policzyć do stu, ciągle narzekać i kląć jak szewc.
Lepiej nie sprawdzać, skąd ten smutek. Lepiej kupić sobie coś fajnego (i rzucić na stos fajnych rzeczy, ktore nie przyniosły ulgi), pomyśleć, że inni mają gorzej, praktykować wdzięczność, uśmiechać się do lustra.
A wszystko to dlatego, że w środku sami siebie wysyłamy „na krzesełko”. Wysyłamy siebie „do swojego pokoju”, w którym nie ma nikogo, kto poda rękę i powie; „Jestem”. Powie tak wyraźnie, że poczujemy ciepło czyichś palców, uścisk dłoni, rękę położoną na ramieniu. Albo całe ramię podane, by się wypłakać.
W dorosłym życiu jednak nikt nie przyjdzie, bo wysłani na swoje wewnętrzne miejsce odosobnienia, nawet nie powiemy, że jest źle. „Smutno mi”, „boję się”, „złość mnie rozsadza”.
Ponownie nikt nie przyjdzie.
Chyba że najpierw sami zabierzemy siebie z krzesełka. Otworzymy drzwi od „swojego pokoju”. Spojrzymy ze współczuciem. Uratujemy w końcu to dziecko, któremu nie wolno czuć.
Tylko tak zrobimy w sobie miejsce na uczucia naszych dzieci.
Nadal zapraszam Was serdecznie na dwa wydarzenia, podczas których będziemy robić miejsce na uczucia:
- warsztat stacjonarny dla rodziców pt. „Jak pomagać dzieciom radzić sobie w emocjami” na Wyspie Mocy we Wrocławiu przy ul. Bartla 7a/2, 25 maja (środa) o 18:30-21:00 (ifnormacje i zapisy TU [KLIK]),
- lub na kurs online pod tym samym tytułem, który zacznie się 25 maja i potrwa 4 tygodnie (możecie go realizować z innymi w zamkniętej grupie na FB lub odsłuchać w dowolnym czasie, korzystając z platformy kursowej) – pełen program i link do zapisów znajdziecie TU [KLIK].
Bądźcie dobrzy dla siebie
Małgosia