Dziś Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego. Jakiś czas temu usłyszałam statystyki – w Polsce w roku 2017 odebrało sobie skutecznie życie 5276 osób. Wyszło mi, że to około 14-15 osób każdego dnia. Nie ma tu przecież uwzględnionych prób, które się nie powiodły.
Gdy uświadamiam sobie, o czym mówią te liczby, przychodzą mi do głowy dwie rzeczy.
Pierwsza – że potrzeba wrażliwości i odwagi wychodzenia w naszych rozmowach poza „Jak się masz?” – „Dziękuję, dobrze!”. Czasami jest tak, że ktoś w ogóle już od dawna się nie miewa, ale do rozmowy takich obszarów przecież nie wnosimy.
Pielęgnowanie kultury, w której wypada mówić jedynie o sukcesach i skupiać na koszeniu własnego podwórka, nie zostawia miejsca dla tematów trudnych i bolesnych. Druga rzecz, jaką zbadano w naszym kraju – bardzo niski poziom empatii. Mam wrażenie, że znacznie częściej zastępuje ją ocena, osąd, często naprawdę bezlitosny. Względnie „dobre rady” – z naciskiem na to, że jeśli ktoś nie umie sobie z czymś poradzić, znaczy niechybnie, że „nie chce”. Osoba doświadczająca depresji czy stojąca pod ścianą na skutek życiowych problemów bywa widziana jako ktoś, kto „sam jest sobie winny”.
Dlatego warto rozglądać się wokół siebie, bo nasze pytanie: „Co u ciebie?” może dla kogoś zmienić bieg historii.
Druga rzecz, jaka mi się nasuwa – to prośba do ludzi, którzy doświadczają myśli samobójczych, o to, by szukali pomocy. Mimo poczucia, że cierpienie, jakiego doświadczają jest nieprzekazywalne, a wokół nie ma nikogo. By nadali czytelny komunikat o tym, jakich doświadczają trudności – i to nie w pustkę social mediów i nie między wierszami, ale wprost do kogoś, kto rozumie, że taką informację należy potraktować poważnie. I zawsze – do specjalisty, który już nie będzie miał wątpliwości, że potrzebna jest pomoc.
Wierzę, że potrzebne jest odczarowywanie tabu, jakim nadal w naszym kraju bywa psychoterapia – o tym, że nie powinna stać w konflikcie z wiarą pisałam dla Aletei Polska wczoraj TU [KLIK]. Portal zamieścił też dzisiaj ważny tekst o mitach dotyczących osób podejmujących próby samobójcze [TU – KLIK].
Ludzie, którzy znikają, cierpią. Potrzebujemy siebie nawzajem.
M
*”Jeszcze nie znikaj” to tytułowa piosenka z najnowszego albumu zespołu Fisheclectic [KLIK]