Ładnie jak na obrazku

Ładnie jak na obrazku

Brak asertywności może się nam kojarzyć z uległością i rozmytymi granicami albo z „byciem cicho” wtedy, kiedy potrzeba ujawnić swój głos.

Rzadziej pewnie uświadamiamy sobie inne oblicze nieasertywnych zachowań, jakim jest bierna agresja. Złośliwości, szpile, fochy, obrażanie się, ignorowanie – biorą się właśnie z tego, że ktoś nie umie wyrażać własnej złości.

Można wtedy mieć przkonanie, że nie robimy przecież niczego złego: nie kłócimy się, nie podnosimy głosu, nie używamy brzydkich słów. Och, bierna agresja może być bardzo kulturalna – tak jak w dialogach, które dorysłowałam na obrazie z połowy XIX wieku.

Czy jest skuteczna? Najbardziej skutecznie rani, poniża i zamienia atmosferę domu w małe piekiełko.

Czy pomaga rozwiązywać problemy i realizować potrzeby? Pewnie czasem tak, ale koszty, którymi jest to okupione, rzadko pozwalają na radość z sukcesu. Są to koszty relacyjne, koszty ponoszone na poczuciu bezpieczeństwa i więzi, samoocenie.

Jeśli chcecie uczyć się, jak wyrażać złość wprost i w sposób asertywny, ale taki, który nie będzie ani napaścią, ani bierną agresją, zapraszam Was serdecznie do grupy rozwojowej online „Prkatykowanie asertywności”, która wystartuje 27.03. i potrwa cały miesiąc. Będzie to czas intensywnego, ale także pełnego czułości, wglądu w siebie i budowania nowych ścieżek w relacji z innymi ludźmi i samymi sobą. Informacje i zapisy TU [KLIK].

A jeśli wolicie przyglądać się temu, co ważne, na sali warsztatowej, zapraszam Was serdecznie na warsztat „Jak się złościć?”, który poprowadzę razem z Dorotą Blumczyńską, psycholożką dziecięcą, terapeutką rodzin i autorką na stronie „By być” [TU].  Z okazji „Roczku” Wyspy Mocy cena warsztatu to 80 zł zamiast 160. Informacje i zapisy TU [KLIK].

Bądźcie dobrzy dla siebie
Małgosia

Autorem tekstów na obrazku jest mój serdeczny przyjaciel i ogromnie twórczy człowiek – Artur Opala.

Autor obrazu jest nieznany, wiadomo, że pochodził z Niemiec, a obraz nosi tytuł „Artysta i jego rodzina”.