Dzisiaj na kursie online przystajemy przy współczuciu dla siebie, co wydało mi się naturalnym ciągiem dalszym po wczorajszej empatii – bez której nie da się budować poczucia własnej wartości, czyli takiej sytuacji, gdy jesteśmy dla siebie ważni i umiemy przeżywać siebie jako kogoś, kto ma wartość i zasługuje na miłość.
Chcę się z Wami podzielić garścią myśli z tego przystanku.
Kristin Neff, wyjaśniając, czym ono jest, podaje przykład, że obcy człowiek na ulicy, którego widzimy w cierpieniu, może budzić w nas więcej współczucia, niż miewamy go wobec siebie samych.
Współczucie oznacza poruszenie serca, przejęcie się do głębi. Myślę jednak, że gdy spotykamy na ulicy głodnego człowieka, który prosi nas o kromkę chleba, i mówimy mu: „Widzę, że naprawdę jesteś głodny” albo „Bardzo Ci współczuję” i idziemy sobie dalej, to tak naprawdę co najwyżej jesteśmy empatyczni. Z przeżycia współczucia wobec siebie wynika także pragnienie działania.
Dla mnie bliska bardzo jest koncepcja współczucia, o której pisze Mary Welford. Współczucie wobec siebie nie oznacza bezczynności. Żadna ilość kąpieli przy świecach nam nie pomoże, jeśli nie będzie im towarzyszyło szukanie sposobów na rozwiązywanie naszych życiowych trudności.
„Współczucie dla samego siebie oznacza rozpoznanie, że się z czymś zmagamy, i zobowiązanie, że zrobimy wszystko, aby poprawić swoją sytuację, krok po kroku. (…) Może obejmować mierzenie się z określoną sytuacją pomimo odczuwania lęku albo pozwalanie sobie na łzy albo uczucie złości w związku z jakimś zdarzeniem, ponieważ właśnie na to zasługujemy”.*
Współczucie oznacza, że szukamy, co jest nam potrzebne, by poprawa własnej sytuacji czy rozwiązanie problemu było możliwe. Oznacza cierpliwość i zachętę. Sięganie po pomoc i szukanie jej do skutku. Niezostawianie siebie samych w biedzie – jak wierny przyjaciel, który nas nie opuści.
Jeśli chcecie dołączyć do kursu, to są na to ostatnie chwile. Informacje znajdziesz TU [KLIK].
Z życzeniami odwagi doświadczania współczucia wobec siebie,
Małgosia
*Z książki: Mary Welford „Budowanie pewności siebie. Podejście skoncentrowane na współczuciu”