Wspólnota dialogujących części

Wspólnota dialogujących części

Można powiedzieć, że tym objawia się stawanie dojrzałym, zdrowiejącym wewnętrznie człowiekiem: gdy rozpoznajemy rozmaite części nas samych i gdy zaczynamy być z nimi w dialogu. Te nierozpoznane, utracone, albo wyparte – kierują naszym życiem z wielką siłą, ale z ukrycia.

System Wewnętrznej Rodziny – to kierunek terapeutyczny, którego podwaliny stworzył Richard Schwarz już trzy dekady temu.  Jako wtedy terapeuta rodzinny zwrócił uwagę na sposób, w jaki ludzie opisują różne konflikty wewnętrzne. Czyli takie sytuacje, kiedy chcemy dwóch różnych rzeczy na raz. Kiedy daje się nam we znaki „wewnętrzny krytyk”. I również takie, gdy doświadczamy impulsu, by coś ważnego dla nas zrobić, a jednocześnie jakaś siła w nas powstrzymuje nas przed tym.

Podczas drugiej szkoły coachingu – Coachingu Opartego na Potrzebach – na jednym ze zjazdów poznawaliśmy podstawy założeń funkcjonowania „wewnętrznej rodziny”. Uczyliśmy się dialogu z tzw. „strażnikami’, którzy potrafią ogromnie utrudniać życie, i mieliśmy okazję dostrzec przynajmniej niektórych ze swoich „wygnańców” – części dziecięcych i zranionych.

A w ostatnim artykule dla Aletei starałam się wyjaśnić główne założenia IFS – możecie przeczytać go TU [KLIK].

Bądźcie dobrzy dla siebie <3

M

Fot. Pixabay