„Bałaganiarz”, „fleja”, „brudas”

„Bałaganiarz”, „fleja”, „brudas”

Jak się czuje małe dziecko, które słyszy ciągle o sobie, że jest „bałaganiarzem”?

Trudno jest mu połaczyć własne działanie z oceną, że jego wynikiem jest „bałagan”, ponieważ właśnie robiło coś ważnego. Uczyło się świata przez zabawę. Wyrażało siebie poprzez stwarzanie czegoś. Sprawdzało, co umie, co może, co potrafi. Odczuwało ciekawość, entuzjazm, radość, dumę. Na które nagle spadają pioruny. „Jetem bałaganiarzem, więc wszystko robię źle”.

Zapamiętuje, że coś z nim jest nie tak. Że odbiega od bliżej nieokreślonej „reszty” świata. Że sobie nie poradzi w życiu. Że powinno się wstydzić.

Jak się czuje nastolatek, który słyszy, jak strasznym jest flejtuchem i brudasem?

Opuszczony i samotny. Niezrozumiany i zredukowany do wycinka życia, jakim jest mapa pokazująca, gdzie rzeczy leżą. Nieakceptowany przez rodziców.

W czasie, gdy kształtuje się jego dorastająca tożsamość i szuka odpowiedzi na pytanie, kim jest, dostaje informację zwrotną o tym, że nie można mu powierzyć żadnej odpowiedzialności, ponieważ pod jego łóżkiem leżą chipsy. Zapamiętuje, że powinien się wstydzić siebie. Wstyd nie podpowiada: „rozwijaj się”. Wstyd mówi: „zniknij”, „nie pokazuj się światu”.

Etykieta „bałaganiarza” to dewaluacja, która ryje głębokie tunele pod poczuciem własnej wartości i przynależności.

Myślimy, ze chodzi o sprzątanie, ale czasem w sprzątaniu chodzi o nie najmniej.

Może to teatr, w którym odgrywamy to, co sami słyszeliśmy o sobie.

Może żeby zrozumieć, jakie to uczucie, słyszeć: „ale u ciebie syf”, potrzebujemy sobie przypomnieć siebie, gdy jako dzieci staliśmy na środku własnego pokoju, słysząc podobne słowa.

Jeśli chcecie się przyjrzeć, o co Wam chodzi w sprząrtaniu, zapraszam serdecznie na warsztat stacjonarny we Wrocławiu na Wyspie Mocy (Bartla 7a/2, przepiękna okolica!) w sobotę 26 marca (10:00-17:00) – informacje i zapisy TU [KLIK] lub na 4-tygodniwy kurs online, który rozpocznie się 30 marca – informacje i zapisy TU [KLIK].

Połowa dochodu z obu wydarzeń zostanie porzeznaczona na pomoc dotniętnym wojną w Ukrainie.

Bądźcie dobrzy dla siebie <3

Małgosia

Fot. Annie Spratt