Gdy lęk staje się symptomem

Gdy lęk staje się symptomem

„Cokolwiek się z nami dzieje, nie może odbywać się bez udziału ciała.
 
Gdy dobrze będziemy mu się przyglądać, (…) odczytamy informacje o przewlekłym napięciu czy potrzebie odpoczynku lub wyrażenia złości czy smutku.
 
Te potrzeby musimy jak najszybciej zaspokoić, bo kiedy nie szanujemy takich ,,próśb” ciała, zaczyna opanowywać je lęk, prowadząc do zaburzeń psychosomatycznych, popularnie zwanych somatami.
 
Kołatanie serca, biegunki, bóle i zawroty głowy – to tylko nieliczne przykłady dolegliwości psychosomatycznych będących wynikiem braku zaspokojenia potrzeb ciała.
 
Przypominam jeszcze raz, że wyrażanie emocji, tak jak konieczność snu czy odczuwanie głodu, też jest potrzebą, a ich zatrzymywanie w ciele jest opłakane w skutkach”.
 
Marcin Matych „Jak żyć z lękiem”
 
Lęk – może być tylko symptomem. Ciekawa jestem, co Wam daje ta myśl.
 
Lęk może pokazywać nam, że w naszym życiu coś jest w nierównowadze. To znaczy, że czegoś jest za dużo, a czegoś innego za mało.
 
Za dużo wyzwań, za mało wsparcia. Za dużo spiny, za mało odpuszczenia. Za dużo trzymania samemu, za mało bycia trzymanym. Za dużo sztucznego uśmiechu, za mało łez. Za dużo przymilności, za mało asertywności.
 
Gdy myślę o lęku jako symptomie, przychodzi mi do głowy, że gdy on się pojawia, to ciepłej latarki potrzebują nasze myśli o sobie samych, ludziach i otaczającym nas świecie. Do każdej z tych myśli możemy przyjść, wysłuchać ją i nią się zaopiekować. Najlepiej z kimś.
 
Mam dla Was aż trzy zaproszenia, podczas których będziecie mogli uruchamiać zasoby pozwalające radzić sobie z lękiem:
 
🌱 14.05, w najbliższy wtorek o 18:00-21:00 – warsztat stacjonarny o radzeniu sobie z lękiem „Od lęku do odwagi”, który poprowadzimy razem z psycholożką i psychoterapeutką rodzin, Dorotą Blumczyńską na Wyspie Mocy we Wrocławiu. Zapisy –TU [klik].       
 
🌿 24.05. o 18:30-21:00 na Wyspie Mocy – „Krąg Kobiet z Czułą Przewodniczką” i spotkanie z „Dziką Dziewczynką” w nas;       
 
🌼 1.06. – start grupy rozwojowej online „Dzika Dziewczynka, Dziki Chłopiec – praktykowanie kontaktu z życiem”. Teraz możecie dołączyć w najniższej cenie.
 
Informacje TU [klik].
 
Zapraszam ciepło
Małgosia