„Żeby wszystkim CHCIAŁO SIĘ tak samo mocno”, „żeby CHCIELI tego samego”, „żeby było widać EFEKTY pracy” – to tak częste marzenia liderów i członków zespołów. Pokochałam Patricka Lencioniego dlatego, że pomógł mi odkryć Amerykę, dlaczego tak często jednak zespoły nie działają. Przeczytałam jego książkę* jednym tchem (a potem zabrałam się za kolejne). Okazało się, że oczekiwana wydolność zespołu, o której opowiadają życzenia przytoczone na początku, to dopiero konsekwencje rozwiązania zupełnie innych kwestii. Bo niby wiemy, że nikomu nie można narzucić, „żeby mu się chciało”. Lencioni pokazuje, dlaczego członkom zespołu się nie chce. I są to diagnozy bezlitosne tak dla liderów, pragnących swój zespół wyciskać jak cytrynę dla osiągania efektów, jak i dla idealistycznych marzycieli o zespołowej sielance, będących sfrustrowanymi członkami zespołów.
Budowanie zespołu to nie wyjazd integracyjny raz w roku, podczas którego biegamy w workach, przytulamy drzewa i wypijamy razem kolejkę. To też nie zebranie strategiczne raz na rok, gdy ledwo zdążymy przyomnieć sobie, jak wyglądamy i zaczniemy rozpakowywać stos niezałatwionych i czekających rozwiązania spraw, a już pora na serdeczne pożegnania. To wysiłek codzienny i bieżący, w jasno określonej dostępności lidera i członków zespołu dla siebie nawzajem, gdzie każdy ma szansę spocić się w tym procesie tak samo – i tak samo przeżywać satysfakcję z dobrze zrealizowanych przedsięwzięć.
Lencioni zidentyfikował 5 konkretnych i mierzalnych dysfunkcji pracy zespołowej. Jako fundamenty swojego modelu określił brak zaufania i strach przed konfliktem, o których pisałam już kilka razy na blogu. Bez fundamentu autentycznej troski o siebie nazwajem i rozmowy o problemach aż do skutku przynoszącego autentyczne ich rozwiązanie – nie ma co podejmować wysiłku budowania czegokolwiek. Bo kiedyś tylko będzie nam żal wkładu i energii, gdy oglądając się wstecz, zobaczymy zgliszcza założeń, stracone bezpowrotnie szanse i zawiedzione nadzieje.
O wszystkich 5 dysfunkcjach napisałam w krótkim artykule (KLIK) dla portalu Aleteia Polska – dobrej lektury!
Małgorzata Rybak
*Patrick Lencioni Pięć dysfunkcji pracy zespołowej. Opowieść o przywództwie.