Trzeci filar obecności – ukojenie

„Ukojenie wynika z kontaktu. A kontakt wynika z naszej obecności. Właśnie w ten sposób dajemy dzieciom swoją obecność, by przynieść im ukojenie” (D. Siegel, T. Bryson, Potęga obecności).

Pisałam o tym wiele razy, bo to dla mnie kluczowe światła w nazwaniu swojej roli: rodzic to ktoś, kto pomaga dziecku poczuć, nazwać, zrozumieć i uregulować swoje emocje. Tylko wtedy do ogarnięcia dla dziecka staje się złość, smutek, lęk i wszelkie inne trudne uczucia. O ile one są dla niego jak fala, która odbiera oddech – to dorosły trzyma dzbanek, by pomóc je pomieścić i zamienić w paczki czegoś możliwego do przeżycia. „Chyba się przeraziłaś”. „Musisz być bardzo zła”. „Widzę, że jest ci strasznie smutno”.

To nazywanie wspiera, gdy dziecku jest trudno. Gdy kuli się z przerażenia i nie jest w stanie powiedzieć nic. Kiedy płacze. Gdy w złości krzyczy „nienawidzę cię”. Nie ma sensu wtedy dialogować ze słowami („powinnaś mnie kochać” itp.), bo dziecko – jak pisał Thomas Gordon – szyfruje swoje rozpaczliwe wołanie o pomoc do nas. W postaci wszelkich dziecięcych obelg i trzaśnięc drzwiami dostajemy gryps: „pomóż mi poradzić sobie z tym”, „to, co się dzieje, jest za trudne”. By pomóc, potrzebujemy pozostać bezpieczną obecnością, która nie rezonuje emocji dziecka. „Chyba czujesz wściekłość, bo…”. To pierwsze słowa, które sprawiają, że dziecko zaczyna się uspakajać. Wojna się kończy.

Jeśli w życiu dziecka jest opiekun, który pomaga uregulować trudne emocje, rozwinie ono w sobie tę umiejętność i będzie mu ona służyć w dorosłym życiu. Będzie umiało przeżywać smutek, lęk, złość i wszelkie inne trudy.

Może być tak, że jako rodzice sami tego nie umiemy, bo nie było obok nas żadnej świetlistej postaci z dzbankiem, żadnych ramion, które dałyby ukojenie, ani swetra, w który mogłyby popłynąć łzy. Ale możemy uczyć się obchodzić ze sobą jak z dzieckiem. „Widzę, że jest ci bardzo smutno”. „Boisz się”. I szukać bezpiecznych przystani nazywania, zrozumienia i regulowania swoich uczuć.

Bądźcie dobry dla siebie ?

m

#bliskosiebie #bliskodrugiego #bliskidom #potegaobecnosci

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *