Jaki brak odsłoniły Twoje Święta?

W Międzynarodowym Dniu Modlitw o Szybszą Przemianę Materii ? gdy słyszymy z wielu stron, że „święta, święta i po świętach” – noszę w sobie niezgodę na wpadnięcie w codzienność jak gdyby nigdy nic. Po pierwsze chciałabym, by Boże Narodzenie, z odkrytymi intuicjami, dobrze się we mnie zadomowiło (słowo „dom” w środku tego terminu ma też swoje wielkie znaczenie). Po drugie, wydaje mi się, że zbyt szybkie zamykanie drzwi za świętami może wynikać także z pragnienia jak najszybszego uporania się z poczuciem braku, jaki ten czas w nas odsłonił.

Myślę, że bardzo warto zatrzymać się nad tym, jakie głody i braki odezwały się w naszych sercach. Choćby po to, by móc zaplanować przyszły rok. W rozmowie z bliską mi osobą użyłam metafory balona, którym podróżujemy przez życie. Gdy widzimy, że tu dziurka i tam dziurka, a jeszcze w innym miejscu – krater, to nie pomoże ani kolejny plasterek, ani to, że będziemy w balon więcej dmuchać, zużywając jeszcze więcej energii. Może trzeba zmienić coś bardziej radykalnie i systemowo. Może trzeba wezwać pomoc i inaczej rozplanować podróż, może oddać balon do konserwacji, a może uznać, że czas przesiąść się na rower.

Jeśli święta odsłoniły w Twoim sercu brak – weź i z nim porozmawiaj. O jakiej potrzebie on mówi? Czego potrzebujesz? Jakie kroki, jakie działania, będą Ci potrzebne, by dojść tam, gdzie pragniesz? Czyja pomoc? Może potrzebujesz otwarcia na przyjaźń, może spotkania z terapeutą, a może z księgową? Nie uciekaj przed brakiem, bo on Cię dogoni za rogiem. A już na pewno spotkacie się znowu przy świątecznym stole za rok, gdzie zjawi się przy pustym talerzu – nadal nie nakarmiony.

A do mnie jako świąteczna niespodzianka na trasie Długołęka-Wrocław przyszedł do głowy pomysł na warsztat, który może pomóc rozpoznać braki i zaplanować sensownie drogę do poradzenia sobie z nimi. Mam nadzieję, że w styczniu uda się nam spotkać wokół tego tematu z chętnymi.

Niech Cię nadal ogrzewa bożonarodzeniowe światło, które nie jest od święta, ale po to, by oświecać trudne codzienne ścieżki – i czynić je łatwiejszymi, bezpiecznymi i pełnymi sensu

M

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *