Co to są „empatyczne dwójki”?

Co to są „empatyczne dwójki”?

„Empatyczna dwójka” to dwie osoby, które się porozumiewają się wspólnym językiem, opartym na empatycznej komunikacji, jaką podarował światu Marshall Rosenberg (wierzę, że to bezcenny dar). Przebieg takiej rozmowy ma prostą, ustaloną ramami strukturę, której łatwo się nauczyć.

Co daje taka rozmowa?
💚 zmniejsza napięcie,
💚 pomaga nazwać, zrozumieć i uregulować swoje emocje,
💚 ma właściwości leczące,
💚 pozwala poczuć się widzianym i słyszanym na naprawdę głębokim poziomie.

Ile trwa taka empatyczna rozmowa?
– Tylko tyle, na ile się umówimy. Możemy ustalić, że każdy w dwójce ma po 15 lub 20 minut dla siebie – czyli tyle wyniesie czas, w którym uwagę dajemy temu, co ma do opowiedzenia. Jeśli decydujemy się na kontakt sms-owy, taka wymiana może zająć zaledwie kilka minut, a dać nam wiele ulgi.

Czy trzeba się spotkać?
– Nie. Medium w empatycznej komunikacji jest drugorzędne, ponieważ chodzi nie o formę kontaktu, ale jego jakość. Ta jakość jest możliwa dzięki znajomości struktury. Można pić razem kawę albo się zdzwonić. Można posłuchać siebie nawzajem przez Skype albo wymienić sms-y.

Jak częsty jest taki kontakt?
– Można się na niego umówić w regularnych odstępach czasu, np. raz w tygodniu czy w miesiącu. Można też się umówić, że jesteśmy dla siebie nawzajem w sytuacjach podbramkowych (ja mam dwie takie empatyczne dwójki, które dają mi wiele poczucia bezpieczeństwa i ogromnie ubogacają moje życie).

Czy trzeba się znać?
– Nie trzeba. Warsztat „Empatyczne dwójki” umożliwia doświadczenie, że ta forma głębokiego kontaktu jest możliwa między ludźmi, którzy widzą się pierwszy raz. Ci z Was, którzy byli na festiwalach NVC (Porozumienia bez Przemocy) pewnie potwierdzą, że to trochę jak zjazd praktyków i miłośników wspólnego języka, którego się uczymy. Żeby rozmawiać po angielsku, potrzebujemy znać trochę słówek i struktur gramatycznych. Żeby odbyć empatyczną rozmowę, wystarczy znać strukturę i choć kilka słów na nazywanie uczuć oraz potrzeb.

Na warsztacie uczymy się wszystkich elementów takiej struktury i doświadczamy ich działania przez bardzo proste ćwiczenia. Przy tym udział, choć angażujący, nie wymaga odsłaniania się, opowiadania o życiowych problemach – rozmowy są lekkie.

Warsztat jest dla Ciebie, jeśli:
🧡 szukasz sposobu na sprawdzenie, czym w ogóle jest NVC,
🧡 jeśli chcesz łatwo wypływać na głębiny w byciu z drugim człowiekiem,
🧡 jeśli chcesz uczyć się wspierania innych i siebie w sposób, który nie obciąża,
🧡 jeśli pragniesz pogłębić rozumienie siebie, swoich uczuć i potrzeb,
🧡 jeśli chcesz mieć lepszy kontakt ze swoimi bliskimi, dorosłymi i dziećmi, ponieważ każdy krok możesz stosować w relacji z nimi także.

Do warsztatu dołączone są dwa mini e-booki w formacie PDF: „Lista uczuć i potrzeb wg Marshalla Rosenberga” oraz „Empatyczne dwójki”. Po warsztacie – zapraszam uczestników do zamkniętej grupy na FB (lub grupy mailowej dla osób, które nie używają Facebooka), gdzie publikuję zaproszenia do praktykowania różnych elementów empatii wobec siebie i innych. Nagrywam też live’y o potrzebach (których na swoich kartach mam aż 56 🙂). Docelowo w grupie można szukać potem kogoś do ćwiczeń i praktykowania w dwójkach.

Warsztat odbędzie się 18.06. o godz. 19:00-21:30. Koszt udziału to 59 zł. Będzie nas maksymalnie 14 osób, spotkamy się na platformie ZOOM. Więcej informacji i zapisy TU [KLIK].

Zapraszam gorąco 🧡

Bądźcie dobrzy dla siebie 💚
M

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *